Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
Haberkulesi.com

Anasayfa | Tv Reytingleri | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

''Merkel'den Ermeni tasarısına destek yok''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, sözde Ermeni soykırımıyla ilgili''Ben destekliyorum veya böyle bir şeyi kabul ediyorum havası olmadığını'' söyledi.

Kategori  Kategori : Dış Politika
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1952
Tarih  Tarih : 17 Nisan 2007, 19:33

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Başbakan Erdoğan, Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, dünyanın en prestijli fuarlarından biri olan Hannover Fuarı’nın açılışını “Ortak ülke” sıfatıyla Almanya Başbakanı Angela Merkel ile gerçekleştirdiklerini anımsattı

Türkiye’nin fuara 170 firma ile katıldığını belirten Erdoğan, Almanya’daki Türk müteşebbislerinin kurdukları şirketlerden de bir çok katılım gerçekleştiğini dile getirerek, “Tabii fuardaki bu katılımla Türk ekonomisinin ve sanayisinin ulaştığı noktayı ve potansiyelini görmek tüm ziyaretçiler için ne denli mümkünse, özellikle de Türkiye’nin gerek batı gerekse dünyada orayı gezen insanlar için de görmesi noktasında çok önemli bir fırsat oldu” dedi.


Fuarın Türk iş adamlarının girişim ve rekabet gücünün de önemli bir göstergesini oluşturduğunu vurgulayan Erdoğan şöyle devam etti:

“Bugün 60 bin civarındaki girişimci, Almanya’da 25 milyar Avro’luk bir iş hacmiyle 350 bin insanı yanında istihdam etmektedir. Bu sayının önümüzdeki yıllarda katlanarak artması ifade edilmekte. Ziyaretim sırasında fuar vesilesiyle düzenlenen Türk-Alman iş zirvesine de şansölye Merkel ile birlikte katılıp burada bir açılış konuşması yaptık.

İş zirvesinin ardından iki ülke arasında siyasi ekonomik, ticari ilişkilerin ele alındığı ve geçen yıl 12’incisini Ankara’da düzenlediğimiz Türk-Alman İşbirliği Konseyi’nin 13. dönem toplantıları Hannover’de gerçekleşti. Toplantılarda ikili ilişkilerimizin gündemindeki öncelikli konularda görüş alış-verişinde bulunduk. Yeni işbirliği alanları neler olabilir bunlar üzerinde de durduk.”

MERKEL İLE İKİLİ GÖRÜŞME
Başbakan Erdoğan, ziyareti sırasında Almanya Başbakanı Merkel ile ikili bir görüşme yaptığını da anımsatarak, Türkiye ile Almanya arasındaki gerek siyasi gerekse ekonomik konulardaki münasebetleri “genişçe” değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti:

“Özellikle AB Dönem Başkanı olması sıfatıyla Almanya-Türkiye arasındaki ilişkilerin ne denli hassasiyet ifade ettiğini ve bu dönem içerisinde bildiğiniz gibi dört faslın açılması noktasındaki bir tanesi açıldı, üç tanesinin de Haziran sonunda açılması noktasındaki düşüncelerimizi, beklentilerimizi kendilerine ifade ettik. Kendilerinin de bu konuda bir gayret içerisinde olduklarını doğrusu görmüş bulunuyoruz. Ayrıca, Sayın Merkel ile geçtiğimiz Ekim ayında ülkemize yaptığı ziyaret sırasında da bir çok konuları ele almış ve bu konuları da yine çek etme imkanımız oldu. Hannover’de gerek ikili görüşmelerimiz gerek daha sonra akşam yine birlikte yemekte yapmış olduğumuz görüşmelerde de bölge sorunları, özellikle Türkiye’nin Orta Doğu’daki üzerinde hassasiyetle durduğumuz konuları bir de kendileriyle müzakere etme fırsatını bulduk. Uluslararası konular üzerinde de kapsamlı görüşlerimiz oldu.”

Başbakan Erdoğan ayrıca, Eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile de Almanya-Türkiye ilişkileri konusunda Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan’ın da bulunduğu bir görüşme yaptıklarını ifade etti.

Erdoğan, Aşağı Saksonya ve Bremen eyaletlerinde yaşayan vatandaşlar ve Türk dernek temsilcileri ile büyükçe bir salonda, 5 bine yakın insanın katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti.

Başbakan Erdoğan düzenlenen etkinliklerin Türkiye ile Almanya arasındaki yakın ilişkilere önemli katkılarda bulunduğuna inandığını söyledi.

“SİZLER KADAR MERAK ETMİYORLAR”
Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, “Merkel’den sözde Ermeni Soykırımı Tasarısıyla ilgili nasıl bir izlenim aldınız” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Kendilerinin sözde Ermeni soykırımıyla ilgili bir destek noktasında, ‘ben destekliyorum veya böyle bir şeyi kabul ediyorum’ havası yok. Ancak, biliyorsunuz şu anda Berlin’de bize bir organizasyon iletildi. Bize gelen bilgileri de kendilerine ilettik. Biz de bu organizasyonla ilgili kendilerine hassasiyetimizi ilettik. Böyle bir şeyin doğru olmayacağını, yanlış olacağını, bunu kendilerine özellikle ifade ettik, vurguladık. Kendileri de bu konuyla ilgileneceğini, başta Parlamento Başkanıyla olmak üzere konuşacaklarını bizlere söylediler.”

Bir gazetecinin, cumhurbaşkanı seçimi sürecinin başladığını hatırlatarak, “Merkel bu süreci merakla izliyor mu?” sorusunu, Erdoğan, “Arkadaşlar, sizler kadar merak etmiyorlar. Bundan emin olabilirsiniz” şeklinde yanıtladı.
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Dış Politika

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Hangi Marka Cep Telefonunuz Var ?

Tüm Anketler

Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden ve sitedeki haberlere yapılan yorumlardan Haberkulesi.com sorumlu değildir. Haberkulesi.com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Haberkulesi.com © 2007-2015 Tüm hakları saklıdır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Gizlilik Politikamız