Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
Haberkulesi.com

Anasayfa | Tv Reytingleri | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Aile Konutu Şerhi

2002 yılında yürürlüğe giren giren 4721 sayılı Medeni Kanununun 194. maddesinde düzenlenen ''Aile Konutu Şerhi'' kavramı ile birlikte özellikle ev hanımlarının haklarinin korunması amaçlanmıştır.
Çoğu vatandaşımızın bilmediği bu hukuki düzenlemeye göre, çok kolay bir biçimde aile konutunun maliki olmayan eş,diğer eşin rızası aranmadan aile konutuna,''Aile Konutu Şerhi''koydurarak kendi rızası olmadan evin satılmasını veya ev üzerinde ipotek koyulmasını engelleyebiliyor.
Aile konutu şerhi hakkında detaylı bilgi ve gerekli evraklar yazımın devamında...

Kategori  Kategori : Yazarlarımız
Yorumlar  Yorum Sayısı : 5
Okunma  Okunma : 21705
Tarih  Tarih : 17 Haziran 2008, 15:55

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Aile Konutu Şerhi

Avukat Gökhan Karakaş

E-Posta: gkarakas@istanbulbarosu.org.tr

Yazımın hukuki bir konuda olması sebebiyle hukuk eğitimi almamış normal vatandaşlarımızın daha kolay bir biçimde yazımın içeriğini anlayabilmesi için soru-cevap şeklinde yazımı devam ettireceğim.


''Aile Konutu'' nedir?

Aile Konutu,ailenin devamlı olarak ikametine ayrılan konuttur.Yani aralarında resmi evlilik bağı olan eşlerin oturdukları,yaşadıkları ve hayatlarını idame ettirdikleri konuttur.


''Aile Konutu Şerhi'' nedir?

1 Ocak 2001 tarihinde yürürlüğe giren 4721 sayılı Medeni Kanunumuzun 194. maddesinde düzenlenen,''Aile konutu şerhi''ile birlikte aile konutunun maliki olmayan eş,tapuya şerh vererek ilgili konutun kendi rizası olmadan satılmasını ve üzerinde ipotek, intifa, oturma (sükna) gibi ayni haklar ile kira gibi kullanımı sınırlayıcı şahsi haklar kurulmasını engelleyebilir.Diğer eşin rızası alınmadıkça, konut niteliğini bozucu cins değişiklikleri de yapılamaz.


''Aile Konutu Şerhi'' neden var?

Kanunumuzda ''Aile Konutu Şerhi'' uygulamasının varlığının nedeni aile bağlarının korunmasının sağlanmasıdır.''Aille Konutu Şerhi''ile,tek bir konut üzerinde yaşamlarını sürdüren bir ailenin,malik olan eşin diğer eşinin rizası olmadan konutu satarak devretmesi veya üzerine ipotek getirmesi mümkün olmamaktadır.Böylece ailenin huzur ve mutluluğu için hayati önem taşıyan bir konuda eşlerden sadece birinin iradesi ile tasarruf yapılması engellenmek istenmiştir.


''Aile Konutu Şerhi'' nasıl verilir?

Aile konutu şerhi tapuda malik olmayan eşin talebi üzerine tapu kütüğünün şerhler sütununa işlenir. Eşlerden ikisi birlikte tapu dairesine gelerek de istemde bulunabilirler. Sadece malik olan eşin talebi ile de bu şerh işlenebilir.


''Aile Konutu Şerhi'' için istenen belgeler?

1- Aile konutunun bulunduğu yerden alınmış ailenin yerleşim yeri (ikametgah) belgesi,

2- İstemde bulunan eşin, tapudaki malikin eşi olduğuna dair nüfus kayıt örneği,

3- İstemde bulunanın nüfus cüzdanı veya pasaportu, varsa bir adet vesikalık fotoğrafı.


''Aile Konutu Şerhi'' için herhangi bir vergi veya harç ödemek gerekli midir?

Hayır,aile konu şerhi için herhangi bir vergi veya harç ödemeniz gerekmemektedir.Dikkat! Ev almak İsteyenler Mutlaka Okusunlar.

4721 Sayılı Medeni Kanunumuzun 194.maddesinin birinci fıkrası,''Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz.'' ikinci fıkrası ise,''Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.'' hükümlerini getirmiştir.


Bu kanuni düzenlemeye göre,malik olmayan eş tapuya aile konutu şerhi vermemiş olsa bile aile konutunun satışına veya üzerinde ipotek tesis edilmesine itiraz edebilir. Bu sebeple satın almak istediğiniz evin,malikinin(sahibinin) evli olup olmadığını ve evli ise eşinin konutun satılması için açık rızası bulunup bulunmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

Haberkulesi.com'un değerli okuyucuları,Atalarımız''Mal canın yongasıdır''sözünü boşuna söylememiş.Bu sebeple, bu sözü hiç bir zaman unutmayarak gerek aile konutu şerhinin verilmesi sırasında gerekse bir gayrimenkullun satın alınması sırasında bir Avukata danışmanızı önemle tavsiye ederim.

Kolay ve sorunsuz gözüken bir çok işlemin arkasında çeşitli hukuki ihtilafların bulunabileceğini,bunun sonucunda da maddi ve manevi zararlar görebileceğinizi hiç bir zaman unutmayın.


Avukat Gökhan Karakaş

E-Posta: gkarakas@istanbulbarosu.org.tr


Yasal uyarı:Yazarın makalesi, 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU kapsamında eserdir.

İzinsiz olarak alıntı yapılması,kopyalanması ve çoğaltılması yasaktır.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bu habere toplam 5 yorum yazılmıştır.

erdal çıplak [ 25 Ocak 2015, 01:22 ]
eşim ve reşit olan çocuklarım evi terk etti.eşim 1 hafta sonra ikametgahını başka bir şehre annesinin yanına taşıdı.yaklaşık 1 aylığına tekrar ikametgahını oturduğum eve taşıyıp aile konutu şerhi koydurduktan sonra tekrar annesinin evine taşımış ve diğer şehirden boşanma davası açmış.bende eşim çocuklar için savcılığa kayıp ilanı verdim.çıkarılan bu kanun evde oturan anne ve çocukları evsiz barksız bırakmamak için çıkarılmadı mı ?ben bu evde halen tek başıma yaşıyorum.evi satmak gibi bir niyetim yok ancak bu şerhi kaldırmak için ne yapabilirim ?(ev 2002 den önce alındı)
esma [ 06 Mart 2014, 01:49 ]
mrb annemin boşanma davası var ve dört yıl once annemın evıne aile serhı konuldu belirli bir tutar değer biçildi boşanma davası hala devam ediyor sonuçlanınca bu evın bedeli tekrar mı verilecek yoksa belli oranlarda uzerıne artırım mı uygulanacak tsk ederim.

Editörün Notu : Bu denli önemli hukuki konuları bir avukata danışmanız gerekmekte.
fikrt [ 27 ubat 2012, 16:32 ]
amcam zamanında bir yere kefil olup evini ipotek ettirmiş şimdi birkaç güne evin satışı çıkıyor aile şerhini yeni koydursak geçerli olur mu.yazınız için teşekkürler

Yorumların tamamını okumak için tıklayın.

Yazarlarımız

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Hangi Marka Cep Telefonunuz Var ?

Tüm Anketler

Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden ve sitedeki haberlere yapılan yorumlardan Haberkulesi.com sorumlu değildir. Haberkulesi.com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Haberkulesi.com © 2007-2015 Tüm hakları saklıdır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Gizlilik Politikamız