Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
Haberkulesi.com

Anasayfa | Tv Reytingleri | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Büyükanıt: Operasyon Kararı Siyasi İradenin

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, sınırötesi operasyon konusunda''Devlet teamüllerine göre, öncelikle siyasi iktidar bir hedef belirlemel'' dedi.

Kategori  Kategori : Dış Politika
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1966
Tarih  Tarih : 31 Mays 2007, 13:41

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Büyükanıt henüz ortada bir politik hedefin, askere yönelik bir politik direktifin olmadığını söyledi.
 
 
Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATESE) Başkanlığı koordinatörlüğünde, Stratejik Araştırma ve Etüt Merkezi (SAREM) Başkanlığı tarafından, “Güvenliğin Yeni Boyutları ve Uluslararası Örgütler” konulu uluslararası sempozyumu, Harp Akademileri Komutanlığı Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi’nde başladı.
Sempozyumun açılışında konuşan Orgeneral Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAREM) tarafından düzenlenen sempozyuma, yerli ve yabancı 55 ülkeden 800 katılımcıyla, akademisyen ve uzmanlardan oluşan 15 konuşmacının katıldığını söyledi.
 
 
 
Büyükanıt, Türkiye’nin müttefiklerinin bir kısmının terörden radikal dinci tanımı anladığını belirterek “Müttefik olduğumuz ülkeler arasında PKK terörüne destek verenler var. Terör örgütünün kullandığın bombalar herhalde süpermarketlerden alınmıyor. Ayrılıkçı hareketlerin desteklenmesi hukuka aykırıdır.” dedi.
Türkiye’nin terörle mücadelede gereken desteği alamadığının görüldüğünü ifade eden Orgeneral Büyükanıt “Bazı dış dernekler terörist hakları derneğine dönüşmüş bulunuyor” dedi.
 
 
 
SİYASİ İRADENİN ORTAYA BİR POLİTİK HEDEF KOYMASI GEREK
 
Konuşmasından sonra basın mensuplarını sorularını yanıtlayan Orgeneral Büyükanıt’a, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Askerden talep gelirse gerekli kolaylığı sağlarız açıklaması” soruldu.
Genelkurmay Başkanı 12 Nisan’daki açıklamasını hatırlattı ve “Ben bir askeri gerekliliği ortaya koydum” dedi. Büyükanıt devletin teammüllerine göre siyasi iradenin ortaya bir politik hedef koyması gerektiğini söyledi. Askeri harekata karar verilmesi için ve o politik hedef doğrultusunda askeri hazırlık yapılması gerektiğini söyledi.
 
 
 
Genelkurmay Başkanı hükümetin koyacağı bu politik hedefe göre de gerekli hazırlıkların, askeri harekatın ne şekilde ve nasıl yapılacağı konusundaki hazırlıklarının da ortaya konulacağını söyledi. Büyükanıt henüz ortada böyle bir politik hedefin, askere yönelik bir politik direktifin olmadığının altını çizdi.
 
 
Genelkurmay başkanının bir başka açıklaması da Kuzey Irak’taki gelişmelere ilişkindi. Büyükanıt, Kuzey Irak’ta güvenliğin Amerikan kuvvetlerinden peşmergeye devri ile ilgili olarak da bu devir işleminin sadece peşmergelere yapılmasının özel bir anlamı olduğunu ve oranın özel bir statüsü olduğunun kabul edildiğini söyledi.
 
 
Büyükanıt diğer bölgelerin sünni ya da sadece şiilerden oluşan güvenlik kuvvetlerine böyle bir devrin yapılmadığını söyledi.
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Dış Politika

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Hangi Marka Cep Telefonunuz Var ?

Tüm Anketler

Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden ve sitedeki haberlere yapılan yorumlardan Haberkulesi.com sorumlu değildir. Haberkulesi.com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Haberkulesi.com © 2007-2015 Tüm hakları saklıdır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Gizlilik Politikamız