İletişim  
Haberkulesi.com

Anasayfa | Tv Reytingleri | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

''K.Irak'a Müdahale Hakkımız''

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kuzey Irak'ın Türkiye için bir tehdidi himaye ettiğini belirterek, ''Bizim bu tehdidi durdurmamız lazım. Bu, hakkımızdır''dedi.
CHP Genel Başkanı'nın,çok önemli konudaki açıklamaları için tıklayın...

Kategori  Kategori : Dış Politika
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 1964
Tarih  Tarih : 18 Haziran 2007, 14:39

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

CHP lideri Baykal, Habertürk'te gazetecilerin soruları yanıtladı.
 
 
 
Irak'ın Türkiye'deki teröre destek olmasının engellenmesini istediklerini söyleyen Baykal, bunu istemenin Türkiye'nin hakkı olduğunu ifade etti.
 
Türkiye'nin bu konudaki gücünü hissettirmek zorunda olduğunu belirten Baykal, "Kuzey Irak Türkiye için tehdidi himaye ediyor. Bizim bu tehdidi durdurmamız lazım. Bu, hakkımızdır, bunu gerçekleştirmemiz lazım. Türkiye gücünü bu konuda hissettirmek zorundadır" dedi.
 
"Türkiye bütün gücüyle bu kararlılık içine girse, Türkiye Kuzey Irak'ın bu gayri meşru tavrını sürdürmesine engel olur" diyen Baykal, "Bu, tercih edilen bir şey değildir. Ama mecbur kalırsa Türkiye'nin hukukunu her türlü meşru yöntemle sonuna kadar savunacağını görmek zorunluluğu vardır. Bunu göstermeden Türkiye'yi oyalarlar. Türkiye oyalanıyor" diye konuştu.
 
Gelinen noktayı değerlendiren Baykal, "Manzara şu; Kuzey Irak, terörün yuvalandığı, himaye gördüğü, eğitim olanaklarını kullandığı bir coğrafya haline gelmiştir. Bir ülkedeki terör, bir komşu ülkeden himaye görürse bunu etkisiz kılmak çok güçtür. Irak bu rolü üstlendi. Suriye'dekini nasıl ortadan kaldırdık? Kararlılık içine girdik" dedi.
 
Irak'ın terörü himaye etmesinin kabul edilemeyeceğini, bunun uluslararası hukuk kurallarına aykırı olduğunu ifade eden Baykal, "PKK terör örgütüdür. Bütün dünya öyle diyor, ama Kuzey Irak değil diyor. Yok öyle şey. Bu kabul edilemez" diye konuştu.
 
 
 

ABD'nin Türkiye senaryoları
 
ABD'deki bazı senaryolarda eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu'ya suikast girişimine ilişkin konuların yer aldığının belirtilmesi üzerine Baykal, ABD'de böyle senaryolar etrafında gelişmeleri öngörmeye çalışan kurullar bulunduğunu ifade etti.
 
Baykal, "Bu onların yaygın yaptıkları bir çalışma. Ama beni rahatsız eden, bir önemli yargıcın bir cinayete kurban edilmesi senaryosunun somut bir kişi hakkında öngörülmüş olması. Bu, şeytanın aklına taş getirmek" dedi.
 
 
 

Cumhurbaşkanlığı seçimi
 
Cumhurbaşkanı seçimi sürecinde yaşananları değerlendiren Baykal, son cumhurbaşkanlığı tartışmasının Türkiye açısından eğitici, öğretici olduğunu belirtti.
 
TBMM'de 364 milletvekiline sahip bir siyasi partinin cumhurbaşkanını seçmeyi başaramadığını ifade eden Baykal, bunun AK Parti için büyük başarısızlık olduğunu savundu.
 
Cumhurbaşkanının AK Partili olabileceğini söylediklerini belirten Baykal, "Başbakan seçimi çok kötü yönetmiştir" dedi.
 
Bunun, Türkiye bakımından da üzüntü verici olduğunu ifade eden Baykal, cumhurbaşkanını seçemeyen parlamentonun sonunda seçime sürüklenmek zorunda kaldığını söyledi.
 
Baykal, "Kimi ne hakla suçluyor? Kimseden şikayet etme hakkı yoktur. Bu, onların başarısızlığıdır. Türkiye'de cumhurbaşkanı mutlaka uzlaşmayla seçilmelidir. Cumhurbaşkanlığı dayatmayla seçim yapılamayacak bir yerdir. Başbakansın, hukuku doğru izle. Demokrasiyi, muhalefeti doğru değerlediremedi" diye konuştu.
 
Bir soru üzerine Baykal, AK Parti'nin yeni genel merkezini seçimden sonra ziyaret edeceğini belirterek, "Seçimden sonra yapacağım ilk işlerden biridir" dedi.
 
 
 

ÖSS kalkacak mı?
 
Gençliğe yönelik vaatlerinin sorulması üzerine Baykal, Türkiye'de ÖSS'ye giren öğrencilerin üçte ikisinin üniversiteye giremediğini, ancak lisede üniversiteye girecek gibi yetiştirildiğini belirtti.
 
Olayın lise çevresinde ele alınması gerektiğini anlatan Baykal, üniversiteye giremeyeceği anlaşılan öğrencilerin lise 2'nci sınıfta tespit edilerek, iş ve meslek yaşamına yönlendirilmesinin sağlanacağını söyledi.
 
Bunun Milli Eğitim Bakanlığı kaynaklarıyla çözülemeyeceğini ifade eden Baykal, bu konuda, MEB, YÖK ve iş dünyasının el ele vermesi gerektiğini kaydetti.
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Dış Politika

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Hangi Marka Cep Telefonunuz Var ?

Tüm Anketler

Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden ve sitedeki haberlere yapılan yorumlardan Haberkulesi.com sorumlu değildir. Haberkulesi.com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Haberkulesi.com © 2007-2015 Tüm hakları saklıdır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Gizlilik Politikamız