Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
Haberkulesi.com

Anasayfa | Tv Reytingleri | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

''Hukuka Aykırı Özel Mahkemler Kaldırılmalıdır''

İstanbul Barosu yaptığı açıklama ile,Özel yetkili mahkemelerin savunma hakkını kısıtladığını bu mahkemeler ile ''Adil Yargılanma'' ilkesine aykırı yargılamalar yapılarak Uluslararası anlaşmaların çiğnendiği belirtildi.

İşte İstanbul Barosu'nun çok önemli açıklaması...

Kategori  Kategori : Hukuk
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2710
Tarih  Tarih : 25 Temmuz 2011, 22:09

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Kamuoyunda ''Ergenekon'' davası olarak bilinen davada, bir gizli tanığın kimliğini ifşa ettiği iddiasıyla İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi, meslektaşımız Av. Vural Ergül�e 179. Celsede 14.04.2011 tarihli kararı ile 16 duruşmadan men cezası vermiştir. Meslektaşımız bu nedenle bugün tekrar başlayan duruşmalara katılamamakta, savunma görevini ve mesleğini yerine getirememektedir.

 

Öncelikle belirtmek isteriz ki avukatın, gizli tanığın kimliğini muhafaza etme gibi bir görevi ve zorunluluğu bulunmamaktadır. Gerçekten 1136 Sayılı Avukatlık Kanununun 1.maddesine göre avukatlık bir kamu hizmetidir ve avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder. Aynı Kanunun 2.maddesine göre de avukatlığın amacı, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derece yargı organları nezdinde sağlamaktır. Avukat, bu amaçla hukuki bilgi ve tecrübelerini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis eder.  Üstelik maddenin üçüncü fıkrasına göre yargı organları avukatlara görevlerinin yerine getirilmesinde yardımcı olmak zorundadır. Tanık Koruma Kanundaki gizliliğin muhafazası, soruşturma ve kovuşturma mercileri ile ilgili diğer resmi kurum ve kişileri kapsayıp avukatı kapsamamaktadır. Aksine gizli tanığın kimliğini araştırma ve öğrenme, savunma sınırları içinde kalmaktadır.

 

Hal böyleyken İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi, meslektaşımıza hukuka tamamen aykırı ve her durumda savunma hakkının özüne zarar veren, onu ortadan kaldıran orantısız bir ceza vermiştir. Bu ceza kabul edilemez. Mahkemenin bu kararı ve yaklaşımı, savunma hakkına ve görevine karşı bir saldırı ve diğer meslektaşlarımıza karşı da bir gözdağı niteliğindedir. İstanbul Barosu olarak mahkemenin bu hukuksuz, haksız yaptırım uygulamasını kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. Bu konuda her türlü yasal girişimde bulunulacak ve konu takip edilecektir.

 

Bu uygulama, özel görevli mahkemelerin çağdaş hukuk düzeninde yerinin olmadığını, yargı birliğine aykırı olduğunu, savunma hakkının ve adil yargılama hakkının hiçbir biçimde kullanılamayan mahkemeler olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. Gerçekten bu mahkemelerde, avukat ve savunma  adeta ''hasım'' ve ''fazlalık'' olarak görülmekte, savunma hakkının en temel ilkelerine uyulmamakta, avukata gereken asgari saygı ve nezaket gösterilmemektedir. Nitekim bu husus Beşiktaş�ta görev yapan bir hakimin �uyuşturucu avukatı� şeklindeki yakışıksız beyanı ile bir kez daha ortaya konulmuştur. Üstelik HSYK''nun son uygulamaları ile de bu mahkemeler artık tamamen siyasi iktidarın bir tehdit aracı haline dönüştürülmüş, tek tip zihniyetin ve aynı yeknesak, hukuk tanımaz uygulamaların odağı haline getirilmişlerdir. Bu yapısı ve işleyişi ile artık bu mercileri bir yargı mercii olarak görebilmek ve kabul edebilmek mümkün değildir.

 

Bu vesileyle İstanbul Barosu olarak başta siyasi iktidar olmak üzere tüm ilgili kurumlara bu mahkemelerin derhal kaldırılması çağrımızı yinelerken aksi durumda savunmadan gelen demokratik ve meşru gücümüzü kullanmaktan çekinmeyeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.

 

                                 İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Hukuk

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Hangi Marka Cep Telefonunuz Var ?

Tüm Anketler

Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden ve sitedeki haberlere yapılan yorumlardan Haberkulesi.com sorumlu değildir. Haberkulesi.com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Haberkulesi.com © 2007-2015 Tüm hakları saklıdır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Gizlilik Politikamız