Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
Haberkulesi.com

Anasayfa | Tv Reytingleri | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Dikkat! Dünya Çölleşiyor

Birleşmiş Milletler raporuna göre, hükümetler acil önlem almazsa toplu göçler meydana gelecek ve 10 yıl içerisinde 50 milyon insan yerlerinden olacak.

Kategori  Kategori : Bilim
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2926
Tarih  Tarih : 28 Haziran 2007, 13:58

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Birleşmiş Milletler üniversitesi tarafından 25 ülkeden 200 uzmanın katılımıyla hazırlanan rapora göre çölleşme günümüzün en büyük çevre sorunu.
 
 
Rapora göre yaklaşık 2 milyar insan çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya ve eğer hükümetler bu konuda önlem almazsa 10 yıl içersinde 50 milyon insan yaşadıkları yerleri terketmek zorunda kalabilir.
 
 
Raporda hükümetlerin çorak toprakları kullanma biçimlerinde reform yapmaları, sulama yöntemlerini gözden geçirmeleri ve sürdürülebilir bir tarım politikası takip etmeleri isteniyor. Yetersiz kaynağın problemi büyüttüğü belirtilen raporda, bu konudaki bağışların % 29 azaldığı da vurgulanıyor
 
 
 
 
Çölleşme Nedir
 
 
Kurak, yarı kurak ve az yağışlı alanlarda iklim değişiklikleri ve insan faaliyetleri de dahil olmak üzere, çeşitli faktörlerden kaynaklanan toprak bozulmasıdır.
 
Toprağın aşırı kullanımı, aşırı otlatma, sağlıksız sulama yöntemleri, ormanların tahribi ve özellikle son yıllarda ekolojik dengenin bozulması sonucunda meydana gelen iklim değişiklikleri, çölleşmeyi meydana getiren en önemli etkenlerdir.
 
 
Çölleşme ve kuraklık sorunları küresel bir nitelik taşımakta ve dünyanın bütün bölgelerini etkilemektedir. Bu sebeple çölleşmeyle mücadele etmek ve kuraklığın etkilerini hafifletmek için, uluslararası ortak bir eyleme ihtiyaç duyulmaktadır.
 
 
 

Erozyon ve Çölleşmeyi Önlemek İçin Alınabilecek Tedbirler
 
Erozyon riski yüksek olan, yetersiz toprak özelliklerine sahip, ıslaklık ve iklim şartları dolayısıyla işlenmeye uygun olmayan arazilerde tarım yapılmaması, bu tip arazilerin mera olarak ayrılması veya orman örtüsü altına alınmasının sağlanması,
 
Yanlış toprak işlenmesi, yanlış ekim ve sulamanın önlenmesi,
 
Çayır ve mera alanlarının tahribinin önlenmesi ve mevcut alanların geliştirilmesi,
 
Orman tahribatına son verilmesi, ağaçlandırmanın hızlandırılması ve orman yangınlarına karşı gerekli tedbirlerin alınması,
 
Su kaynaklarının kaybolması sonucu taban suyunun düşmesiyle toprak tuzlanması oluşmakta, bu yüzden su kaynaklarının korunması gerekmektedir.
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Bilim

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Hangi Marka Cep Telefonunuz Var ?

Tüm Anketler

Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden ve sitedeki haberlere yapılan yorumlardan Haberkulesi.com sorumlu değildir. Haberkulesi.com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Haberkulesi.com © 2007-2015 Tüm hakları saklıdır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Gizlilik Politikamız