Son dakika haberi bulunmamaktadır.   İletişim  
Haberkulesi.com

Anasayfa | Tv Reytingleri | Haber Ara | Foto Galeri | Videolar | Anketler | Sitene Ekle | RSS Kaynağı |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

Harikalar Diyarı Ölüdeniz

Antik çağlardaki adı Telmessos olan ve anadolu uygarlıklarının en eskilerinden biri olan Likya Devletinin batıda Karya sınırındaki en önemli kenti olan Fethiye'nin turizm merkezi Ölüdeniz...

Kategori  Kategori : Gezi-İnceleme
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2893
Tarih  Tarih : 19 Austos 2007, 16:03

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

Fırtınalı bir günde ,Yediburunlar önlerinde bir baba ile oğulun gemisini yakalamış azgın sular, fırtınalar.

   Oğul bilirmiş buraları çünkü Belcekız adında yörede yaşayan bir kıza sevdalıymış.Kayalara yaklaşırlarsa bir koya girebileceklerini ve fırtınadan kurtulacaklarını söylemiş babasına.Baba ise kayalara çarpıp parçalanacaklarını,buralarda koy olmayıp yalçın kayalıklar bulunduğunu iddia eder dururmuş.Aralarında öyle şiddetli bir itiş-kakış başlamış ki,baba tam kayalara çarpacaklarını sandığı an,oğlunu bir kürek vuruşuyla denize atıp dümene geçmiş.Bir de bakmış ki deniz dönüyor,dümdüz,çarşaf gibi bir koya dönüşüyor.

  

 
Baba gemisiyle bu koya sığınmış.Gemisi ve yükleri kurtulmuş ama oğlunun da ölüsüne yanmış tutuşmuş.Günlerce yas tutmuş,denize ağlamış.Gözyaşları,haykırışları boncuk boncuk kumsallardan sekerek karşı yamaçları sarmış. Belcekız sevgilisinin öldüğünü duymuş ve kendisini denize atarak sevgilisine kavuşmayı düşlemiş. O günden sonra, Oğulun öldüğü yere Ölüdeniz ve kızın öldüğü yere de Belcekız denmiş.

   “Tanrının Dünyaya Bağışladığı Cennet” olarak nitelendirilen Ölüdeniz, yaklaşık 3 km’lik bir kumsala sahip bulunmaktadır. Ölüdeniz’de açık ve koyu mavinin,açık ve koyu yeşilin iç içe geçtiği bir renk armonisi içinde bulunmanın doyumsuz tadı , yılın on ayında ılık ve durgun suyu ile doğal lagün görünümündeki doğası Ölüdeniz’in yerli ve yabancı turistler tarafından yoğunlukla tercih edilmesinde en büyük etkendir. Fethiye şehir merkezinden 15 km uzaklıkta bulunan Ölüdeniz ve Belcekız Plajı birbirlerinden Kumburnu ile ayrılır.

  

 
Bu bölge aslında 3 parçaya ayrılabilir. Ovacı Köyü, Hisarönü ve Ölüdeniz. Ovacık Köyü ve Hisarönü eğlence merkezleri ve otellerin bulunduğu yerlerdir. Özellikle Hisarönü eğlence ve alışveriş için son derece güzeldir. Ayrıca ertesi günün planını yapmak için size epey bilgi verecek acenteler bulabilirsiniz.

   Ölüdeniz bir plajdan beklediğiniz bütün imkanları size sunar. Kano ile gezinti, kafeteryaları, plaj voleybolu, sürat tekneleri gibi aklınıza gelebilecek aktivitelere katılabilirsiniz. Ayrıca Ölüdeniz girişinde acentelerle anlaşarak Babadağ'ından paraşütle atlayarak Ölüdeniz'in eşsiz güzelliğini fotoğraflayabilirsiniz.

   Ölüdeniz'de bir gününüzü tekneyle gezintiye ayırmanız gerekmektedir. Özellikle bu gezintiyi yapmanızı tavsiye ederiz. Bu teknelerle Kelebekler Vadisi, Snt. Nicholas Adası gibi eşsiz bölgeleri görebilirsiniz. Snt Nicholas Adası'na çıkıp etrafı fotoğraflamanızı isteriz. Çünkü bu gibi görüntüleri her zaman bulamayabilirsiniz. (Not:Snt. Nicholas Adası'na giriş ücretlidir.)

  

 
Ölüdeniz’e Fethiye şehir merkezindeki Minibüs garajından sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar düzenli olarak kalkan dolmuşlarla ve Ölüdeniz Belediyesinin günde  4 kere düzenlediği otobüs seferleri ile ulaşılabilir. Ayrıca özel araçlar, seyahat acentelerinin düzenlediği turlar ve kiralık araçlarla da beldeye ulaşım mümkündür.(Not:Ölüdeniz Plajı'na giriş ücretlidir.)
Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Gezi-İnceleme

En Çok Okunan Haberler

ANKET

Hangi Marka Cep Telefonunuz Var ?

Tüm Anketler

Yayınlanan haber ve yazılar kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Web sitemizin dışında farklı sitelere yönlendiren linklerin içeriklerinden ve sitedeki haberlere yapılan yorumlardan Haberkulesi.com sorumlu değildir. Haberkulesi.com Basın Meslek İlkelerine Uymaya Söz Vermiştir. Haberkulesi.com © 2007-2015 Tüm hakları saklıdır.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Gizlilik Politikamız