Güncel

Barış ve Güvenlik

Dünyanın çok kutupluluk ve ekonomik küreselleşme yönündeki eğilimleri derinleşiyor. kültürel çeşitliliğin önemi artıyor ve bir bilgi toplumu hızla ortaya çıkıyor. Ülkeler, çıkarları birbiriyle daha yakından bağlantılı olduğundan, giderek birbirine bağımlı hale gelmektedir. Daha önce hiç. Öte yandan dünya barışçıl olmaktan hala uzak. Küresel finans krizin geniş kapsamlı bir etkisi oldu.

 

Küresel kalkınmadaki dengesizlik genişledi. Uluslararası ve yerel çatışmalar patlak vermeye devam ediyor. Konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan güvenlik sorunları iç içe geçmiştir. Ancak barış, kalkınma, işbirliği ve karşılıklı fayda, zamanın trendi haline geldi. Çok taraflılığı teşvik etmek, acil küresel zorluklara etkili, koordineli ve tutarlı yanıtlar sağlamak. Gibi çok kutuplu bir dünyadaki önemli aktörler, AB ve Çin, diyaloğu ve bölgesel ve küresel zorlukların üstesinden gelmek için ikili, bölgesel ve küresel düzeyde koordinasyon uluslararası düzen ve sistemi daha adil ve eşit hale getirmek için birlikte çalışıyoruz.

 

Bu, aşağıdaki temel girişimlerle gerçekleştirilecektir:

ÇİN – AB

Başlıca ikili, bölgesel ve uluslararası konularda tam ve etkili bir şekilde danışın. karşılıklı endişe. Stratejik, politik ve güvenlik konularında koordinasyonu geliştirin AB-Çin Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog. Karşılıklı artırmak için bu platformu kullanın anlamak, karşılıklı güveni derinleştirmek, ortak zemin oluşturmak ve stratejik destek sağlamak ikili ilişkileri geliştirmek ve uluslararası barış ve kalkınmayı korumak için.

 

Uluslararası ve bölgesel konulardaki diyaloğu ve iletişimi güçlendirin. küresel düzeyde çıkarımlar. Afrika, Orta Asya ve Latin ile ilgili danışmaları geliştirmek Amerika ve AB ve Çin’in ilgili mahalleleri.

 

Başta ASEM olmak üzere tüm ilgili bölgeler arası ve bölgesel forumlarda işbirliğini güçlendirmek ARF ve sürdürülebilir kalkınmaya ve eşitliğin inşasına katkıda bulunmak, Asya’da açık, şeffaf ve kapsayıcı bölgesel mimari. Her iki taraf da hemfikir Doğu Asya Zirvesi’ne AB’nin uzlaşmaya dayalı katılımı faydalı olacaktır.

 

Büyük toplantılardan önce koordinasyon dahil olmak üzere çok taraflı forumlarda işbirliğini güçlendirmek, kurallara dayalı, daha verimli, şeffaf, adil ve eşitlikçi bir küresel sistem kurmak yönetişim, çok taraflılığı ve BM’nin uluslararası alanda merkezi rolünü vurgulayın. meseleler ve çok taraflı kuruluşların ve G20 gibi platformların rolüne değer veriyor. AB, Çin’in yakında yapılacak bir G20 zirvesine ev sahipliği yapmasını dört gözle bekliyor.

 

Adil, makul ve etkili kurallar için çalışarak koordinasyonu ve işbirliğini güçlendirin uluslararası ticaret ve yatırım, finans, çevre ve iklim değişikliği, İnternet ve yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisi.

 

Nükleer güvenliğin teşviki konusunda işbirliğini güçlendirin, uluslararası nükleer silahların yayılmasını önleme rejimi ve ilgili ihracat kontrol düzenlemeleri ve nükleer madde kaçakçılığı.

 

Barışçıl, güvenli, dirençli ve açık bir siber ortamın kurulmasını desteklemek ve teşvik etmek AB-Çin gibi platformlar aracılığıyla karşılıklı güven ve işbirliğini teşvik eden alan Siber Görev Gücü.

 

İki taraflı ve uluslararası düzeyde insan hakları konusundaki değişimleri, eşitlik ve karşılıklı saygı. İnsan Hakları Diyaloğunu yapıcı yöntemlerle güçlendirin ortaklaşa kararlaştırılan kilit öncelik alanlarına ilişkin tartışmalar.

 

Birleşmiş Milletler çerçevesinde AB-Çin işbirliğinin güçlendirilmesi Sınıraşan Örgütlü Suçlara Karşı Sözleşme ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesi Yolsuzluğa karşı. Yasadışı, uluslararası suçlarla mücadele eden projelerde işbirliği yapın göç ve siber suç ve terörle mücadele konularında özel istişarelerde bulunun uygun bir zaman. AB ve Çin, suçlar konusunda birbirlerini bilgilendirmeli faaliyetler, organize suç, hafif silah ticareti, adam kaçırma, insan kaçakçılığı, yasadışı göç, insan ticareti, kara para aklama, sahtecilik ve uyuşturucular, ekonomik ve mali durumların yanı sıra ortak eylemlerde bulunur. İşbirliği polis eğitimi güçlendirilmelidir.

 

Savunma ve güvenlik politikası hakkında düzenli diyaloglar yapın, eğitim değişimlerini artırın ve savunma ve güvenlik alanında AB-Çin diyalog ve işbirliği düzeyini kademeli olarak yükseltmek, daha pratik işbirliğine doğru ilerlemek.

 

Korsanlıkla mücadele dahil deniz güvenliği konusunda işbirliğini sürdürmek ve yürütmek korsanlıkla mücadele çalışmaları.

 

Deniz emniyeti ve güvenliğini artırmak için ortak faaliyetler geliştirmek; uzmanlığını paylaşmak ilgili uluslararası hukukla ilişki; Ortak dahil olmak üzere Kuzey Kutbu’nda borsalar geliştirmek Araştırma projeleri.

 

Sunumu teşvik etmek ve kolaylaştırmak amacıyla işbirliğini yoğunlaştırmak yalnızca afet veya krizden etkilenen kişilerin ihtiyaçlarına dayalı insani yardım ve insani ilkelere uygun olarak.

İlginizi Çekebilecek Benzer Haberler:

Kanada Sürdürülebilir Kalkınmada Yükseldi
Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (SDSN) tarafından hazırlanan yeni bir rapor , Kanada'yı sürdürülebilir kalkınma açısından 162 ülke arasında 20. sırada gösteriyor. Kanada, % 77,9'luk toplam puanla ...
Sağ taraf beyin hasar görürse ne olur
Felç veya travmatik beyin hasarının neden olduğu sağ taraf beyin hasar gördüğünde şaşırtıcı, ancak sorunlu nörolojik semptomları da oldukça fazladır. Yemeklerini tabağının yarısına bırakmak… Sadece yarım ...
Dünyanın En Temiz ve En Yeşil Ülkesi
EPI endeksi Yale ve Columbia Üniversiteleri tarafından hazırlanan ve toplanmaya başlayan (Çevresel Performans Endeksi), Finlandiya dünyanın en temiz ve en yeşil ülkesi seçildi.   Endeks, farklı ülkelerde ekosistemlerin ...
Can Dündar 27 yıl hapse mahkum edildi
Eski Cumhuriyet gazetesi editörü Can Dündar hakkında siyasi amaçlı olarak nitelendirilen suçlamalara gıyaben karar verildi. Tanınmış gazeteci, hukuk ekibinin siyasi güdümlü olarak nitelendirdiği terörle ilgili suçlamalardan gıyaben 27 ...
Depresyon ve durgunluktan kurtulma yolları
Depresyon yükselen borç seviyeleri, dalgalanan piyasalar en çok sebepler arasındadır. Düşen petrol fiyatları ile, kemerinizin altında para tasarrufu sağlayan bazı ipuçlarına sahip olmak bir cankurtaran olabilir. ...
Kömür ekonomisi üzerine bazı düşünceler
Kömür ekonomisi üzerine heyecan verici bir çalışma var. En iyi bilinen çalışmalardan bazıları, çevre düzenlemelerindeki değişikliklerin kömürün çıkarıldığı topluluklar üzerindeki etkisini tahmin etmek için diğer iki ...
Mutluluk ve Başarının Güçlü Anahtarları
İyi haber şu ki mutluluk ve başarı daha fazlasını elde edebileceğimiz şeylerdir. Bir işte başarılı olmak, bir projeyi bitirmek veya hatta bir son teslim tarihine uymak gibi ...
Dijital Avrupa’nın merkezinde ECS
Bu dijital dönüşümün temel sağlayıcıları elektroniktir "bileşenlerin" donanım olduğu bileşenler ve sistemler ve elektronik tarafından etkinleştirilen sistemlerin yazılım parçaları ve "sistemler" kelimesi bu bağlamda ilgili en ...
Kırsal-kentsel birliktelik
FAO’nun genel görevini 2030 Gündemi bağlamı ve sürdürülebilir kente küresel bağlılık Yeni Kentsel Gündem'in de geliştirilmesi bu çerçevenin bütünsel vizyonu olarak, dört kesişen ilkeler belirlenmiştir: 1) Kırsal-kentsel ...
2030 Gündeminde Avrupa Birliği’nin rolü
Avrupa Birliği (AB), 28 AB üyeliğinin bulunduğu BM süreçlerinde sıklıkla önemli bir liderlik rolü oynamıştır. üye devletler, düzenli ve tutarlı bir şekilde üye olarak oy kullanan ...

One thought on “Barış ve Güvenlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir