Hisse senedi nasıl satın alınır
Güncel

Hisse senedi nasıl satın alınır

Hisse senedi satın almak göründüğü kadar karmaşık değildir, ancak ilk yatırımınızı yapmadan önce biraz araştırma yapmanız ve dili öğrenmeniz gerekir.

 

Bu makale yatırımcılar için bilgi ve eğitim sağlar. NerdWallet, danışmanlık veya aracılık hizmetleri sunmaz ve yatırımcılara belirli hisse senetlerini veya menkul kıymetleri satın almalarını veya satmalarını tavsiye etmez.

 

Hisse senedi satın almak için önce yaklaşık 15 dakika içinde kurabileceğiniz bir aracı kurum hesabına ihtiyacınız olacak. Ardından, hesaba para ekledikten sonra, bireysel şirketleri bulmak, seçmek ve yatırım yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. İlk başta kafa karıştırıcı görünebilir, ancak hisse senedi satın almak gerçekten oldukça basittir. İlk hissenizi satın almanıza yardımcı olacak beş adım:

 

1. Bir çevrimiçi borsacı seçin

çevrimiçi borsacı seçin
çevrimiçi borsacı seçin

Hisse senedi satın almanın en kolay yolu, çevrimiçi bir borsacıdır. Hesabınızı açıp para yatırdıktan sonra, komisyoncunun web sitesi üzerinden birkaç dakika içinde hisse senedi satın alabilirsiniz. Diğer seçenekler arasında tam hizmet veren bir borsacı kullanmak veya doğrudan şirketten hisse senedi satın almak sayılabilir.

 

Çevrimiçi bir aracılık hesabı açmak, bir banka hesabı açmak kadar kolaydır: Bir hesap başvurusunu tamamlarsınız, kimlik kanıtı sağlarsınız ve hesaba bir çek postayla mı yoksa elektronik olarak para transfer ederek mi para yatırmak istediğinizi seçersiniz.

 

2. Satın almak istediğiniz hisse senedi araştırması yapın

hisse senedi araştırması yapın
hisse senedi araştırması yapın

Aracı hesabınızı kurup finanse ettikten sonra, hisse senedi toplama işine dalma zamanı. Tüketici olarak deneyimlerinizden zaten tanıdığınız şirketleri araştırmak iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Araştırmanızı yürütürken veri selinin ve gerçek zamanlı piyasa değişimlerinin sizi bunaltmasına izin vermeyin. Hedefi basit tutun: Parça sahibi olmak istediğiniz şirketleri arıyorsunuz.

 

Warren Buffett, “Bir şirkete, hissenin yükselmesini istediğiniz için değil, ona sahip olmak istediğiniz için satın alın.” Bu kuralı izleyerek kendisi için oldukça iyi iş çıkardı.

 

Bu şirketleri belirledikten sonra, biraz araştırma yapma zamanı. Şirketin yıllık raporu ile başlayın. Özellikle yönetimin hissedarlara yazdığı yıllık mektup gibi. Mektup size işle ilgili genel bir açıklama verecek ve rapordaki rakamlar için bağlam sağlayacaktır. Bundan sonra, işi değerlendirmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgilerin ve analitik araçların çoğu, SEC dosyaları, konferans görüşmesi dökümleri, üç aylık kazanç güncellemeleri ve son haberler gibi brokerinizin web sitesinde mevcut olacaktır. Çoğu çevrimiçi broker, araçlarını nasıl kullanacaklarına dair eğitimler ve hatta hisse senetlerinin nasıl seçileceği konusunda temel seminerler sağlar.

 

3. Kaç hisse senedi satın alacağınıza karar verin

hisse senedi satın alacağınıza karar verin
hisse senedi satın alacağınıza karar verin

Belirli sayıda hisse satın almak veya tüm portföyünüzü aynı anda bir hisse senedi ile doldurmak için kesinlikle hiçbir baskı hissetmemelisiniz. Bireysel hisse senetlerine sahip olmanın nasıl bir şey olduğunu ve en az uyku kaybıyla zorlu bölgelerden geçme cesaretine sahip olup olmadığınızı anlamak için tek bir hisse satın alarak küçük, gerçekten küçük başlamayı düşünün. Hissedar swagger’ında ustalaştıkça zamanla pozisyonunuza ekleyebilirsiniz.

 

Yeni hisse senedi yatırımcıları, çevrimiçi komisyonculardan nispeten yeni bir teklif olan ve tam hisse yerine bir hisse senedinin bir kısmını satın almanıza izin veren kesirli hisseleri düşünmek isteyebilir. Bunun anlamı, dört haneli hisse fiyatları ile tanınan Google ve Amazon gibi şirketler gibi pahalı hisse senetlerine çok daha küçük bir yatırımla girebileceğiniz anlamına geliyor. SoFi Active Investing , Robinhood ve Charles Schwab , kısmi hisseler sunan brokerler arasındadır.

 

4. Stok sipariş türünüzü seçin

Brokerinizin çevrimiçi sipariş sayfasındaki tüm bu sayılar ve anlamsız kelime kombinasyonları tarafından ertelenmeyin. Bu temel hisse senedi alım satım terimlerine bakın:

Dönem

Tanım

Sor

Alıcılar için: Satıcıların hisse senedi için kabul etmeye istekli oldukları fiyat.

Teklif ver

Satıcılar için: Alıcıların hisse senedi için ödemeye razı oldukları fiyat.

Yaymak

En yüksek alış fiyatı ile en düşük satış fiyatı arasındaki fark.

Market siparişi

Bir hisse senedini mümkün olan en iyi fiyattan en kısa sürede satın alma veya satma talebi.

Limit sipariş

Bir hisse senedini yalnızca belirli bir fiyattan veya daha iyi bir fiyattan alma veya satma talebi.

Durdurma (veya kaybı durdurma) emri

Bir hisse senedi belirli bir fiyata, “stop fiyatına” veya “stop seviyesine” ulaştığında, bir piyasa emri yürütülür ve tüm emir geçerli fiyattan doldurulur.

Stop-limit emri

Stop fiyatına ulaşıldığında, işlem bir limit emrine dönüşür ve belirlenen fiyat limitlerinin karşılanabileceği noktaya kadar doldurulur.

Çok daha süslü ticaret hamleleri ve karmaşık emir türleri var. Şu anda ya da belki hiç zahmet etmeyin. Yatırımcılar, yalnızca iki sipariş türü ile hisse senedi satın alarak başarılı bir kariyer geliştirdiler: piyasa emirleri ve limit emirleri.

 

5. Hisse senedi portföyünüzü optimize edin

İlk hisse senedi satın alma işleminizin ömür boyu sürecek başarılı bir yatırım yolculuğunun başlangıcı olmasını umuyoruz. Ancak işler zorlaşırsa, her yatırımcının – Warren Buffett’ın bile – zorlu dönemlerden geçtiğini unutmayın. Uzun vadede öne çıkmanın anahtarı, bakış açınızı korumak ve kontrol edebileceğiniz şeylere konsantre olmaktır. Pazar hareketleri aralarında değil. Ancak kontrolünüzde birkaç şey var.

 

Hisse senedi satın alma sürecine aşina olduktan sonra, yatırım dünyasının diğer alanlarını araştırmak için zaman ayırın. Yatırım fonları yatırım hikayenizde nasıl bir rol oynayacak? Bir aracı kurum hesabına ek olarak, IRA gibi bir emeklilik hesabı kurdunuz mu? Bir aracı kurum hesabı açmak ve hisse senedi satın almak harika bir ilk adımdır, ancak bu gerçekten yatırım yolculuğunuzun sadece başlangıcıdır.

İlginizi Çekebilecek Benzer Haberler:

Yatırımcılardan 2021 enflasyon incelemesi
Kısmen, seyahat ve spor etkinliklerine biletler gibi pandemik sorunlar enflasyon konusunda endişe yarattı. Ancak talebi potansiyel olarak artıracak COVID-19 aşıları sayesinde bir nebze rahatlama görüldü. Amerikalıların ...
Sağlık ve zindelik arasındaki fark nedir?
Sağlık ve zindelik konusu, son on yılda giderek artan bir ilgi gördü. İster genel olarak sağlık ve zindelik için toplumsal kaygı, ister meslekte rahatsız edici intihar ...
Moderna Aşısının Dağıtımı Bugün Başlıyor
Sağlık kuruluşlarından yeşil ışık alan iki Covid-19 aşısı ile yetkililer, önümüzdeki tatil haftasında hastalara doz dağıtımını hızlandırıyor.   Moderna aday bir alacak şekilde son aşıdır acil kullanım yetkisi ...
Hisse senedi piyasası 2021 sürprizi
Anormal derecede kötü bir yıl, 2020'de hisse senedi için anormal derecede büyük kazançlar getirdi. Bununla birlikte, normale dönüş hayal kırıklığı yaratabilir.   Dow Jones Sanayi Endeksi geçen hafta ...
2021 Tahminleri: Dijital Dönüşüm Geleceği
Devam eden pandeminin ortasında dijital dönüşüm girişimleri hızlandıkça, değer zincirleri dijital bir iplikle birbirine bağlanacak. COVID-19 salgını dijital dönüşümü hızlandırdı. İşletmeler, uzun vadeli dayanıklılık ve esneklik oluştururken ...
Mutluluk ve Başarının Güçlü Anahtarları
İyi haber şu ki mutluluk ve başarı daha fazlasını elde edebileceğimiz şeylerdir. Bir işte başarılı olmak, bir projeyi bitirmek veya hatta bir son teslim tarihine uymak gibi ...
Dağınıklık beyninize ve vücudunuza etkisi
Evin etrafında dağınıklık halde yığılmış kağıt yığınları ve dolaplar yeterince zararsız görünebilir. Ancak araştırmalar düzensizliğin ve karmaşanın beynimiz üzerinde kümülatif bir etkisi olduğunu gösteriyor.   Dağınıklık beyniniz için neden ...
Yüzyıl sonra mercan resifleri tükeniyor
BM çevre raporu, dünya mercan resifleri yüzyılın sonuna kadar tükenebilir. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), sera gazı emisyonlarında ciddi düşüşler olmadığı sürece, dünyadaki mercan resifleri her ...
Moderna aşısı şiddetli alerjik reaksiyon
Bostonlu bir doktor, Moderna'nın aşı için türünün ilk bildirilen COVID-19 aşısına şiddetli alerjik reaksiyon gösterdiğini söyledi. Moderna ise bu durumu araştırmaya başladı. Bostonlu doktor Dr. Hossein ...
COVID-19 kalıcı ekonomik etkilere sahip
California Eyalet İstihdam Geliştirme Dairesi bu ay işlerle ilgili yeni bir rapor yayınladığında, biraz iyimserlik vardı. Kaliforniya'nın işsizlik oranı Kasım ayında %8,2'ye düştü; ilk COVID-19 dalgası ...

2 thoughts on “Hisse senedi nasıl satın alınır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir