Öz farkındalık neden bu kadar önemli
Güncel

Öz farkındalık neden bu kadar önemli

Varlığımızı ve öz farkındalık konumumuzla, arkadaşlarımızla ve ailemizle, vücudumuzun ihtiyaç ve arzularıyla ve zihnimizin duygusal ve entelektüel ifadeleriyle özdeşleştiririz. Örneğin: ‘Ekonomi okuyan bir öğrenciyim, üç kız kardeşim var ve Londra’da yaşıyorum’ diyebiliriz. Varoluşumuzun gerçek doğasını düşünmek için nadiren zaman ayırırız; “Ben kimim?” sorusunu sormak.

 

Öz farkındalık, neden hissettiğinizi ve neden belirli bir şekilde davrandığınızı daha iyi anlamayı öğrenmekle ilgilidir. Bu kavramı anlamaya başladığınızda, kendinizle ilgili şeyleri değiştirme fırsatına ve özgürlüğüne sahip olursunuz ve böylece istediğiniz bir hayatı yaratabilirsiniz. Kim olduğunuzdan emin değilseniz, değişmek ve kendini kabullenmek neredeyse imkansızdır. Kim olduğunuz ve ne istediğiniz konusunda netliğe sahip olmak sizi güçlendirebilir ve değişiklik yapmanız için size güven verebilir.

 

Öz farkındalık gelişmesi için kitap oku

Öz farkındalık gelişmesi için kitap oku
Kitap okuyarak öz farkındalığı geliştirme

Hayatınızdaki dışsal şeylerden, arkadaşlarınızdan, ailenizden, ders çalışmasından vb. Bahsetmeden kendinizi başka bir kişiye anlatmayı düşünün. Yalnızca kendinize, nasıl hissettiğinize ve nasıl davrandığınıza konsantre olun, belki de bazı güçlü ve zayıf yönlerinizi fark ederek.

 

Düşüncelerinizi, duygularınızı ve davranışlarınızı keşfetmeyi başardınız mı?

 

Mantıksız düşünceler ve inançlara kapılıp, kendimizi algılama şeklimizi ciddi şekilde etkileyebilecek ve sonuç olarak duygularımızı ve eylemlerimizi belirleyebilecek iç dramaları yaşamak kolaydır. Duygusal kargaşa çıkana kadar ilişkiler kolaydır. İster işte ister özel hayatınızda olun bu aynıdır. Aklınızda ne düşündüğünüzün yorumunu değiştirebildiğinizde duygularınızı değiştirebilir ve ilişkilerinizin duygusal kalitesini değiştirebilirsiniz. İlişkilerinizdeki duyguları değiştirebildiğinizde hayatınızda tamamen yeni olasılıklar açarsınız.

 

Düşünce ve davranış kalıplarınızı net bir şekilde anlamak, diğer insanları anlamanıza yardımcı olur. Bu empati kurma yeteneği, daha iyi kişisel ve profesyonel ilişkileri kolaylaştırır.

 

Öz farkındalık önemli mi?

Öz farkındalık önemli mi?
Can alıcı soru Öz farkındalık önemli mi?

Kişisel farkındalık önemlidir çünkü kendimizi daha iyi anladığımızda, kendimizi eşsiz ve ayrı bireyler olarak deneyimleyebiliriz. Daha sonra, değişiklikler yapma ve güçlü alanlarımız üzerine inşa etme ve iyileştirme yapmak istediğimiz alanları belirleme yetkisine sahibiz. Öz farkındalık, genellikle hedef belirlemenin ilk adımıdır. Öz farkındalık, henüz öğrenemeyeceğin şeyleri kabul ederken iyi olduğun şeyin bilincinde olmaktır. Bu, cevabınız olmadığında itiraf etmeyi ve hatalara sahip olmayı içerir.

 

Oldukça rekabetçi kültürümüzde, bu sezgiye aykırı görünebilir. Aslında, çoğumuz her zaman her şeyi biliyormuşuz gibi görünmemiz gerektiği inancıyla hareket ederiz, yoksa insanlar yeteneklerimizi sorgulayacak ve sonra belki bizi yargılayacak. Kendinize karşı dürüstseniz, gerçekten bunun tersinin doğru olduğunu kabul edersiniz. Zayıf yönlerinizi kabul etseniz de etmeseniz de, herkes onları hala görüyor. Yani zayıf yönlerini gizlemek yerine, aslında zayıflıklarını gizlemeye çalışan kişi, bütünlük ve öz farkındalık eksikliği algısı yaratarak onları vurgular.

 

Johari Penceresi

Johari Penceresi
Arayıştaki Johari Penceresi

Johari Penceresine birçok açıdan bakılabilir ve Benliğin dört temel formunu (Bilinen, Gizli, Kör ve Bilinmeyen Benlik) sağlar. Bilinen Benlik, sizin ve başkalarının sizde gördüğü şeydir. Başkalarıyla özgürce tartışabileceğiniz kısım budur. Çoğu zaman sahip olduğunuz ve başkalarının sahip olduğu bu görüşe katılıyorsunuz.

 

Gizli Benlik, kendinizde gördüğünüz ama başkalarının görmediği şeydir. Bu bölümde kendiniz hakkında çok özel olan şeyleri saklıyorsunuz. Koruma amacıyla bu bilgilerin ifşa edilmesini istemiyorsunuz. Ayrıca, bu alanlardan utanıyor ve hatalarınızın ve zayıflıklarınızın açığa çıkmasına karşı bir savunmasızlık hissediyor olabilirsiniz. Bu alan, alçakgönüllülükten dolayı dünyaya tanıtmak istemediğiniz iyi nitelikleriniz için de aynı derecede geçerlidir.

 

Kör Benlik, kendinizde görmediğiniz, ancak başkalarının sizde gördüğü şeydir. Gerçekte çevrenizdeki insanlar aynı fikirde olmadığında kendinizi açık fikirli bir insan olarak görebilirsiniz. Bu alan aynı zamanda başka şekilde de çalışıyor. Kendinizi “aptal” bir insan olarak görebilirken, diğerleri sizi inanılmaz derecede zeki olarak görebilir. Bazen çevrenizdekiler gördüklerini size söylemeyebilirler çünkü sizi kırmaktan korkarlar. İnsanlar bazen söylediklerinizin ve yaptıklarınızın eşleşmediğini ve bazen de beden dilinizin bu uyuşmazlığı gösterdiğini fark eder.

 

Bilinmeyen Benlik sizin göremediğiniz benliktir, başkaları da göremez. Bu kategoride, başkalarının ve sizin farkındalığınızın dışında olan iyi ve kötü şeyler olabilir. Bu, henüz siz, arkadaşlarınız, meslektaşlarınız veya yöneticileriniz tarafından keşfedilmemiş potansiyel yetenek ve becerilere atıfta bulunabilir.

 

Kim olduğunuzu keşfederken Johari Penceresini oldukça faydalı bulabilirsiniz.

Bilinen Kendisi

Kendimiz hakkında bildiğimiz şeyler ve başkaları da bizim hakkımızda bilir.

Gizli Benlik

Başkalarının bilmediği kendimiz hakkında bildiğimiz şeyler.

Kör Benlik

Başkalarının hakkımızda bildiği, bizim bilmediğimiz şeyler.

Bilinmeyen Ben

Ne bizim ne de başkalarının hakkımızda bilmediği şeyler.

Gözlem ve Değer Yargıları: Öz farkındalığa ve kabullenmeye bakmak

Bazı insanlar bu dünyada yaşayabilmek için yargılara ihtiyacımız olduğunu söylüyor. “Yargılamazsam nasıl karar verebilirim? Biz böyle karar vermiyor muyuz? ” Bir değer yargısı ile bir gözlem arasındaki ayrım aşağıdaki gibidir:

 

Bir gözlemde çevremizde olanları görür, duyar ve hissederiz. Sonra gördüklerimizi ifade ederiz. Bir şeyi yargıladığımızda, gözlem sürecinde bir adım daha ileri gider ve öznel bir değerlendirme ekleriz. Olayı “iyi” veya “kötü” olarak etiketliyoruz. Daha sonra bir değer yargısı haline gelir. Olaya bir değer yargısı koymak, karar verme sürecimizi etkiler çünkü olayın artık bir etiketi var ve nasıl yanıt verdiğimizi etkiliyor.

 

Kendini kabul etmek için ne yapmalı?

Kendini kabul etmek için ne yapmalı?
Hayatı ve kendini kabul etmek için ne yapmalı?

Önce kendinizle ilgili bir gözlem yaparsınız (“Sosyal durumlarda utanıyorum“) sonra iyi mi kötü mü olacağına karar verirsiniz (“Sosyal durumlarda utanmak kötüdür“). Kendimizle ilgili bir şeyi ” kötü ”ise, bunu kabul etmek ve kendinizin o tarafına razı olmak imkansız hale gelir, ancak sosyal durumlarda nasıl davrandığınızı kabul etmek ve yine de onu değiştirmek istediğinizi bilmek ve belki de iyileştirme yapmak için çalışmak mümkündür.

 

Ya değer yargılarınızdan vazgeçerseniz ve sadece “ne olduğunu” görürseniz, sonra ne istediğinizi ve nedenini belirlerseniz? Deneyiminizi tamamen değiştirebilir. Kendinizle ilgili yeni keşiflere yol açabilir. Örneğin: Sosyal durumlarda utanmak, kendiniz hakkında gözlemlediğiniz bir şeydir, üzerinde herhangi bir değer yargısına sahip olmak zorunda değildir ve bu “olan” olarak tanımlanabilir. Ardından, sosyal durumlarda nasıl davranmak istediğinizi ve nedenini belirleyin, “ne istediğinizi ve nedenini” bu. Bunu tespit ettikten sonra, artık şeylerin nasıl olmasını istediğinizin farkına vardığınız ve gerçekte nasıl olduklarını daha fazla kabul ettiğiniz için, olumlu yönde ilerleyebilirsiniz.

 

Belki kendiniz ve varlığından asla haberdar olmadığınız başkaları için iyi bir kabul görürsünüz. Belki de kendinizi ne kadar az yargılarsanız, başkalarını o kadar az yargılarsınız. Ve belki, kabullenme deneyimi, kendinizi ve hayatınızı daha tatmin edici bir şekilde yaratmada ilerlemeniz için size sağlam bir temel sağlar .

İlginizi Çekebilecek Benzer Haberler:

2021 Tahminleri: Dijital Dönüşüm Geleceği
Devam eden pandeminin ortasında dijital dönüşüm girişimleri hızlandıkça, değer zincirleri dijital bir iplikle birbirine bağlanacak. COVID-19 salgını dijital dönüşümü hızlandırdı. İşletmeler, uzun vadeli dayanıklılık ve esneklik oluştururken ...
Dubai sağlık ve teknoloji sektörü
Dubai Ekonomisinin bir ajansı olan Dubai Yatırım Geliştirme Ajansı (Dubai FDI), Almanya'dan potansiyel yatırımcılar ve ortaklarla bağlantı kurmak ve stratejik sağlık hizmetleri ve teknoloji sektörlerindeki fırsatları ...
Kirli Sudan Kaynaklanan Riskler Önleniyor
Yeni teknolojiler sayesinde kirli sudan kaynaklanan riskler önleniyor Fraunhofer IAO'daki araştırmacılar, su baskını sırasında suyun daha iyi kontrol edilmesini sağlayacak ve riskleri en aza indirecek teknolojiler ve ...
Dijital Faydalar İnsanı Nasıl Etkiliyor
'Dijital Yerli' misiniz? Dijital faydalar terimini hiç duydunuz mu? Dünyayı sadece internetle içli dışlı olan insanlar bu haber akışıyla yola çıkarak dijital dünyayı ve dijital dünyamızı anlatıyor.   Şimdi, ...
Çocuk gelişimi ve fiziksel çevre
Cornell Üniversitesi çevre ve çocuk gelişimi psikoloğu Gary Evans , fiziksel çevrenin çocukların refahı üzerindeki etkilerini inceleyen çok sayıda araştırma çalışması yürütmüştür. Evans'ın geniş ve çeşitli ...
2030 Gündeminde Avrupa Birliği’nin rolü
Avrupa Birliği (AB), 28 AB üyeliğinin bulunduğu BM süreçlerinde sıklıkla önemli bir liderlik rolü oynamıştır. üye devletler, düzenli ve tutarlı bir şekilde üye olarak oy kullanan ...
Sağ taraf beyin hasar görürse ne olur
Felç veya travmatik beyin hasarının neden olduğu sağ taraf beyin hasar gördüğünde şaşırtıcı, ancak sorunlu nörolojik semptomları da oldukça fazladır. Yemeklerini tabağının yarısına bırakmak… Sadece yarım ...
SKH’ler ile SDG’ler arasındaki iklim değişikliği anlaşması
Avrupa Komisyonu, SDG çerçevesi için hazırlıklar ve müzakereler boyunca COP21 süreci, entegre bir yaklaşımın gerekli olduğu konusunda ortaya çıkan fikir birliğini kabul etti. iklim değişikliği ve ...
Kırsal-kentsel birliktelik
FAO’nun genel görevini 2030 Gündemi bağlamı ve sürdürülebilir kente küresel bağlılık Yeni Kentsel Gündem'in de geliştirilmesi bu çerçevenin bütünsel vizyonu olarak, dört kesişen ilkeler belirlenmiştir: 1) Kırsal-kentsel ...
Moderna Aşısının Dağıtımı Bugün Başlıyor
Sağlık kuruluşlarından yeşil ışık alan iki Covid-19 aşısı ile yetkililer, önümüzdeki tatil haftasında hastalara doz dağıtımını hızlandırıyor.   Moderna aday bir alacak şekilde son aşıdır acil kullanım yetkisi ...

One thought on “Öz farkındalık neden bu kadar önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir