Öz farkındalık neden bu kadar önemli
Güncel

Öz farkındalık neden bu kadar önemli

Varlığımızı ve öz farkındalık konumumuzla, arkadaşlarımızla ve ailemizle, vücudumuzun ihtiyaç ve arzularıyla ve zihnimizin duygusal ve entelektüel ifadeleriyle özdeşleştiririz. Örneğin: ‘Ekonomi okuyan bir öğrenciyim, üç kız kardeşim var ve Londra’da yaşıyorum’ diyebiliriz. Varoluşumuzun gerçek doğasını düşünmek için nadiren zaman ayırırız; “Ben kimim?” sorusunu sormak.

 

Öz farkındalık, neden hissettiğinizi ve neden belirli bir şekilde davrandığınızı daha iyi anlamayı öğrenmekle ilgilidir. Bu kavramı anlamaya başladığınızda, kendinizle ilgili şeyleri değiştirme fırsatına ve özgürlüğüne sahip olursunuz ve böylece istediğiniz bir hayatı yaratabilirsiniz. Kim olduğunuzdan emin değilseniz, değişmek ve kendini kabullenmek neredeyse imkansızdır. Kim olduğunuz ve ne istediğiniz konusunda netliğe sahip olmak sizi güçlendirebilir ve değişiklik yapmanız için size güven verebilir.

 

Öz farkındalık gelişmesi için kitap oku

Öz farkındalık gelişmesi için kitap oku
Kitap okuyarak öz farkındalığı geliştirme

Hayatınızdaki dışsal şeylerden, arkadaşlarınızdan, ailenizden, ders çalışmasından vb. Bahsetmeden kendinizi başka bir kişiye anlatmayı düşünün. Yalnızca kendinize, nasıl hissettiğinize ve nasıl davrandığınıza konsantre olun, belki de bazı güçlü ve zayıf yönlerinizi fark ederek.

 

Düşüncelerinizi, duygularınızı ve davranışlarınızı keşfetmeyi başardınız mı?

 

Mantıksız düşünceler ve inançlara kapılıp, kendimizi algılama şeklimizi ciddi şekilde etkileyebilecek ve sonuç olarak duygularımızı ve eylemlerimizi belirleyebilecek iç dramaları yaşamak kolaydır. Duygusal kargaşa çıkana kadar ilişkiler kolaydır. İster işte ister özel hayatınızda olun bu aynıdır. Aklınızda ne düşündüğünüzün yorumunu değiştirebildiğinizde duygularınızı değiştirebilir ve ilişkilerinizin duygusal kalitesini değiştirebilirsiniz. İlişkilerinizdeki duyguları değiştirebildiğinizde hayatınızda tamamen yeni olasılıklar açarsınız.

 

Düşünce ve davranış kalıplarınızı net bir şekilde anlamak, diğer insanları anlamanıza yardımcı olur. Bu empati kurma yeteneği, daha iyi kişisel ve profesyonel ilişkileri kolaylaştırır.

 

Öz farkındalık önemli mi?

Öz farkındalık önemli mi?
Can alıcı soru Öz farkındalık önemli mi?

Kişisel farkındalık önemlidir çünkü kendimizi daha iyi anladığımızda, kendimizi eşsiz ve ayrı bireyler olarak deneyimleyebiliriz. Daha sonra, değişiklikler yapma ve güçlü alanlarımız üzerine inşa etme ve iyileştirme yapmak istediğimiz alanları belirleme yetkisine sahibiz. Öz farkındalık, genellikle hedef belirlemenin ilk adımıdır. Öz farkındalık, henüz öğrenemeyeceğin şeyleri kabul ederken iyi olduğun şeyin bilincinde olmaktır. Bu, cevabınız olmadığında itiraf etmeyi ve hatalara sahip olmayı içerir.

 

Oldukça rekabetçi kültürümüzde, bu sezgiye aykırı görünebilir. Aslında, çoğumuz her zaman her şeyi biliyormuşuz gibi görünmemiz gerektiği inancıyla hareket ederiz, yoksa insanlar yeteneklerimizi sorgulayacak ve sonra belki bizi yargılayacak. Kendinize karşı dürüstseniz, gerçekten bunun tersinin doğru olduğunu kabul edersiniz. Zayıf yönlerinizi kabul etseniz de etmeseniz de, herkes onları hala görüyor. Yani zayıf yönlerini gizlemek yerine, aslında zayıflıklarını gizlemeye çalışan kişi, bütünlük ve öz farkındalık eksikliği algısı yaratarak onları vurgular.

 

Johari Penceresi

Johari Penceresi
Arayıştaki Johari Penceresi

Johari Penceresine birçok açıdan bakılabilir ve Benliğin dört temel formunu (Bilinen, Gizli, Kör ve Bilinmeyen Benlik) sağlar. Bilinen Benlik, sizin ve başkalarının sizde gördüğü şeydir. Başkalarıyla özgürce tartışabileceğiniz kısım budur. Çoğu zaman sahip olduğunuz ve başkalarının sahip olduğu bu görüşe katılıyorsunuz.

 

Gizli Benlik, kendinizde gördüğünüz ama başkalarının görmediği şeydir. Bu bölümde kendiniz hakkında çok özel olan şeyleri saklıyorsunuz. Koruma amacıyla bu bilgilerin ifşa edilmesini istemiyorsunuz. Ayrıca, bu alanlardan utanıyor ve hatalarınızın ve zayıflıklarınızın açığa çıkmasına karşı bir savunmasızlık hissediyor olabilirsiniz. Bu alan, alçakgönüllülükten dolayı dünyaya tanıtmak istemediğiniz iyi nitelikleriniz için de aynı derecede geçerlidir.

 

Kör Benlik, kendinizde görmediğiniz, ancak başkalarının sizde gördüğü şeydir. Gerçekte çevrenizdeki insanlar aynı fikirde olmadığında kendinizi açık fikirli bir insan olarak görebilirsiniz. Bu alan aynı zamanda başka şekilde de çalışıyor. Kendinizi “aptal” bir insan olarak görebilirken, diğerleri sizi inanılmaz derecede zeki olarak görebilir. Bazen çevrenizdekiler gördüklerini size söylemeyebilirler çünkü sizi kırmaktan korkarlar. İnsanlar bazen söylediklerinizin ve yaptıklarınızın eşleşmediğini ve bazen de beden dilinizin bu uyuşmazlığı gösterdiğini fark eder.

 

Bilinmeyen Benlik sizin göremediğiniz benliktir, başkaları da göremez. Bu kategoride, başkalarının ve sizin farkındalığınızın dışında olan iyi ve kötü şeyler olabilir. Bu, henüz siz, arkadaşlarınız, meslektaşlarınız veya yöneticileriniz tarafından keşfedilmemiş potansiyel yetenek ve becerilere atıfta bulunabilir.

 

Kim olduğunuzu keşfederken Johari Penceresini oldukça faydalı bulabilirsiniz.

Bilinen Kendisi

Kendimiz hakkında bildiğimiz şeyler ve başkaları da bizim hakkımızda bilir.

Gizli Benlik

Başkalarının bilmediği kendimiz hakkında bildiğimiz şeyler.

Kör Benlik

Başkalarının hakkımızda bildiği, bizim bilmediğimiz şeyler.

Bilinmeyen Ben

Ne bizim ne de başkalarının hakkımızda bilmediği şeyler.

Gözlem ve Değer Yargıları: Öz farkındalığa ve kabullenmeye bakmak

Bazı insanlar bu dünyada yaşayabilmek için yargılara ihtiyacımız olduğunu söylüyor. “Yargılamazsam nasıl karar verebilirim? Biz böyle karar vermiyor muyuz? ” Bir değer yargısı ile bir gözlem arasındaki ayrım aşağıdaki gibidir:

 

Bir gözlemde çevremizde olanları görür, duyar ve hissederiz. Sonra gördüklerimizi ifade ederiz. Bir şeyi yargıladığımızda, gözlem sürecinde bir adım daha ileri gider ve öznel bir değerlendirme ekleriz. Olayı “iyi” veya “kötü” olarak etiketliyoruz. Daha sonra bir değer yargısı haline gelir. Olaya bir değer yargısı koymak, karar verme sürecimizi etkiler çünkü olayın artık bir etiketi var ve nasıl yanıt verdiğimizi etkiliyor.

 

Kendini kabul etmek için ne yapmalı?

Kendini kabul etmek için ne yapmalı?
Hayatı ve kendini kabul etmek için ne yapmalı?

Önce kendinizle ilgili bir gözlem yaparsınız (“Sosyal durumlarda utanıyorum“) sonra iyi mi kötü mü olacağına karar verirsiniz (“Sosyal durumlarda utanmak kötüdür“). Kendimizle ilgili bir şeyi ” kötü ”ise, bunu kabul etmek ve kendinizin o tarafına razı olmak imkansız hale gelir, ancak sosyal durumlarda nasıl davrandığınızı kabul etmek ve yine de onu değiştirmek istediğinizi bilmek ve belki de iyileştirme yapmak için çalışmak mümkündür.

 

Ya değer yargılarınızdan vazgeçerseniz ve sadece “ne olduğunu” görürseniz, sonra ne istediğinizi ve nedenini belirlerseniz? Deneyiminizi tamamen değiştirebilir. Kendinizle ilgili yeni keşiflere yol açabilir. Örneğin: Sosyal durumlarda utanmak, kendiniz hakkında gözlemlediğiniz bir şeydir, üzerinde herhangi bir değer yargısına sahip olmak zorunda değildir ve bu “olan” olarak tanımlanabilir. Ardından, sosyal durumlarda nasıl davranmak istediğinizi ve nedenini belirleyin, “ne istediğinizi ve nedenini” bu. Bunu tespit ettikten sonra, artık şeylerin nasıl olmasını istediğinizin farkına vardığınız ve gerçekte nasıl olduklarını daha fazla kabul ettiğiniz için, olumlu yönde ilerleyebilirsiniz.

 

Belki kendiniz ve varlığından asla haberdar olmadığınız başkaları için iyi bir kabul görürsünüz. Belki de kendinizi ne kadar az yargılarsanız, başkalarını o kadar az yargılarsınız. Ve belki, kabullenme deneyimi, kendinizi ve hayatınızı daha tatmin edici bir şekilde yaratmada ilerlemeniz için size sağlam bir temel sağlar .

İlginizi Çekebilecek Benzer Haberler:

Ar-Ge önceliklerini teknolojiler arasında hizalamak
Bu ECS-SRA, dijital dönüşümü destekleyerek tam ECS değer zinciri üzerinde teknoloji çözümlerinin geliştirilmesi. Odaklanır akıllı dijitalleştirilmiş yöntemlerle yenilik getirmek için stratejik öncelikler çok çeşitli faaliyet sektörlerindeki ...
Moderna Aşısının Dağıtımı Bugün Başlıyor
Sağlık kuruluşlarından yeşil ışık alan iki Covid-19 aşısı ile yetkililer, önümüzdeki tatil haftasında hastalara doz dağıtımını hızlandırıyor.   Moderna aday bir alacak şekilde son aşıdır acil kullanım yetkisi ...
Can Dündar 27 yıl hapse mahkum edildi
Eski Cumhuriyet gazetesi editörü Can Dündar hakkında siyasi amaçlı olarak nitelendirilen suçlamalara gıyaben karar verildi. Tanınmış gazeteci, hukuk ekibinin siyasi güdümlü olarak nitelendirdiği terörle ilgili suçlamalardan gıyaben 27 ...
Haber Fotoğraflarla 24 Aralık Dünya
Dünya'da neler oluyor? Dünya'da görsel olarak iyi ve kötü yaşanan olayları haber niteliği taşıyan fotoğrafları haberler olarak sizlere sunuyoruz. Öyleyse Dünya'dan fotoğraflarla haberler...   Haber : HİNDİSTAN - ...
Yüzyıl sonra mercan resifleri tükeniyor
BM çevre raporu, dünya mercan resifleri yüzyılın sonuna kadar tükenebilir. Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), sera gazı emisyonlarında ciddi düşüşler olmadığı sürece, dünyadaki mercan resifleri her ...
Dijital Faydalar İnsanı Nasıl Etkiliyor
'Dijital Yerli' misiniz? Dijital faydalar terimini hiç duydunuz mu? Dünyayı sadece internetle içli dışlı olan insanlar bu haber akışıyla yola çıkarak dijital dünyayı ve dijital dünyamızı anlatıyor.   Şimdi, ...
Sağlık ve zindelik arasındaki fark nedir?
Sağlık ve zindelik konusu, son on yılda giderek artan bir ilgi gördü. İster genel olarak sağlık ve zindelik için toplumsal kaygı, ister meslekte rahatsız edici intihar ...
Dijital Avrupa’nın merkezinde ECS
Bu dijital dönüşümün temel sağlayıcıları elektroniktir "bileşenlerin" donanım olduğu bileşenler ve sistemler ve elektronik tarafından etkinleştirilen sistemlerin yazılım parçaları ve "sistemler" kelimesi bu bağlamda ilgili en ...
Dayanıklılığa olan artan ihtiyaç ve sürdürülebilir gıda sistemleri
Birçok kentsel alanda, nakit aracılı doğa yeterli, güvenli, besleyici ve yeterli yiyecek belirli bir gıda güvenliği yaratır ve beslenme zorlukları, eşzamanlı olarak yüksek istihdam seviyelerinden kaynaklanan ...
Seyahat edilecek en pahalı ülkeler
Bütçesine göre sırt çantasını alıp gezginler için seyahat edilecek en pahalı ülkeler var. O zaman bu listede cebinizde bir delik açmaya ve banka hesabınızı boşaltmaya hazır ...

One thought on “Öz farkındalık neden bu kadar önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir